Bir Kült Film : Potemkin Zırhlısı

Bir Kült Film : Potemkin Zırhlısı

Anonim

Ön Not: Flimin içeriği hakkında bilgi vermektedir. (Spoiler Alert!)
Çarlık Rusyası’na karşı yapılan Bolşevik Ayaklanması’nı ekrana taşıyan Potemkin Zırhlısı 1925 yılında yayınlanmıştır. Sovyet Rusyası propagandası etkisini yoğun olarak içerse de kült filmler arasında değerlendirilmektedir.

Önerilen Yazı : 2115 Yılında Yayınlanacak Olan Film
Bir film düşünün ki fragmanını izlediğiniz zaman filmi izleyip izleyemeyeceğiniz belli değil! evet, yanlış duymadınız bu da oldu! Belki de hiç izleyemeyeceğimiz bir filmin fragmanı yayınlandı.

Potemkin Zırhlısı adlı filmde Rus - Japon Savaşı sonrasında Rusların yenilgiye uğramasıyla beraber yaşanan olaylar konu edilmektedir. Savaş sürerken bir yandan halk ile uğraşmak durumunda kalan Çarlık Ordusu burada kaybettiği ekstra enerji nedeniyle daha da güçsüz duruma düşecektir. Askerler arasında karşıt görüşler ortaya çıktıkça kazanmaya olan inancın sarsılmaya başlaması ve bu durum sonrasında subaylar ile ast kademedeki askerler arasında fikir ayrılığı her şeyi daha da zor hale getirecektir.
Potemkin Zırhlısı içerisinde meydana gelen isyanla beraber olaylar daha ciddi bir boyuta taşınırken, ayaklanmayı bastırmak için verilen ateş açma emri sonrası diğer savaş gemilerinin emre uymayarak bu gemiyi vurmaması nedeniyle ilerleyiş çok daha başka bir boyuta taşınmıştır. Bu durum rus ordusu içindeki çift başlılığı tetikleyip filmin neden kült bir yapım olduğunu gözler önüne serecektir.
Zırhlının Odessa Limanı’na demirler fakat Karadeniz’de yer alan diğer donanma gemileri kendisine katılmaz. Ancak ateş etme konusunda da adım atmazlar. Savaşın içinde verilen bir savaşta Potemkin Zırhlısı’nın içinde de fikir ayrılıkları ve rahatsızlıklar ortaya çıkacaktır.
Gemi içerisindeki gıda ve yakıtların tükenmesiyle beraber içerisindeki askerler iyice çaresiz duruma düşerken,.eEn sonunda Romanya kıyılarına demir atarak, teslim olma kararı alacaklardır.
Potemkin Zırhlısı içerdiği bu destansı hikaye ile Ekim Devrimi’nin ilk halkası olarak anılmaktadır. Aynı zamanda da büyük Rus yönetmen Serguei Mikhailovich Einsenstein’in kült filmi olarak 1925’den beridir sinema takipçilerinin izlemesi gerekenler listesinde yer almaktadır.
Not: Filmin yayınlanma ismi Bronenosets Potyomkin olarak kayıtlara geçmiştir.

Anonim

Yazar : Anonim

Konuk yazarlarımız yazıyor.

Yorumlar

Sen de Yorumla

Yorumlarınızın onaylanması için belirli kriterlere sahip olmalı, bunların en dramatik olanı yukarıda okuduğunuz yazı ile ilgili olmasıdır. Tabi bunun dışında size burada açıklayamayacağımız bazı sırlarımız var. Hangimizin yok ki?
* olan boşlukları doldurmanız gerekiyor :)