Escape from Pretoria Konusu ve Düşündürdükleri

Escape from Pretoria Konusu ve Düşündürdükleri

Erkan Kavas

Konu aynı isimde yazılmış yazılmış bir kitaptan geliyor. Burada anlatılan hikayenin gerçek olduğu ve 1970'lerde politik nedenlerle Güney Afrika'nın başkenti Pretoria'da mahkum edilen iki kişiyi izleyebileceksiniz.

Önerilen Yazı : Sisteme Bir Başkaldırı : The Platform
Düşünün dikey bir hapishane var buraya insanlar cezalarını hafifletmek için geliyor. Tabi sistemde sadece hapishanelik suçlular yok, bunun dışında buraya gelen ümidi kalmamış hastalar ve sırf test için görmek isteyenler var. İşte The Platform böyle bir film.

Jenkin aldığı 12 yıllık cezanın sonrasında berbat mı berbat bir hapishaneye düşer. İnsanlığın unutulduğu bu yerde ne olacaklarını bile bilmeden beklerken birden kaçış planlarına odaklanırlar.

Tabi bu kaçış için anahtar lazımdır. Bu tür şeyleri üretme vs. gibi işler elinden geldiği için çalışmalara başlar. Ama dönemin izleri ve Nelson Mandela gerçekleri ile bu o kadar da kolay olmayacaktır.

Mücadelenin Afrika'da en dönemlerde sadece şiddet ile yapıldığı gerçekleri bir bir yüzlerine vurulur. Hapishane içinde başka kurallar, kendi bölümlerinde başka kurallar ve krallıklar vardır.

Hayat zordur ölüm yakındır.

Çok fazla beklentiler lle ekran karşısına geçmezseniz. Bence filmden ciddi anlamda zevk alırsınız. Ama öyle çok fazla aksiyon ve akıl oyunu bekliyorsanız (ısrarla altını çizeyim fragmana aldanmayın) biraz canınız sıkılabilir.

Bu sebeple az beklenti maksimum mutluluk modu ile, iyi seyirler dileriz.

Erkan Kavas

Yazar : Erkan Kavas

Acıların çocuğu, sinema salonlarının orta arka koltuğunun müdavimi, filmleri izlerken uyuyabilen, fransızdan italyandan her daim hoşlanan, hayata isyan etmeyen bir insan, amatör ruhun dünyadaki yansıması.

Yorumlar

Sen de Yorumla

Yorumlarınızın onaylanması için belirli kriterlere sahip olmalı, bunların en dramatik olanı yukarıda okuduğunuz yazı ile ilgili olmasıdır. Tabi bunun dışında size burada açıklayamayacağımız bazı sırlarımız var. Hangimizin yok ki?
* olan boşlukları doldurmanız gerekiyor :)