#EvdeKal Jim Jarmusch İzle

  Evde vakit geçirdiğimiz şu ilginç günlerde, geçirdiğimiz bu günler kadar ilginç bir yönetmenden bahsetmek istiyorum; Jim Jarmusch :) İlginç dememin nedeni hikayeleri ele alış tarzından ve karakterlerinin nevi şahsına münhasır kişilikler olmasından kaynaklanıyor.

  Onun filmografisiyle “Coffe and Cigarettes” izleyerek tanışmıştım. Filmlerinde o kadar kendine has bir üslup kullanıyor ki ikinci izlediğim filmi olan “Night on Earth” yönetmenine bakmadan izlediğim bir film olmasına rağmen filmin daha birinci bölümünde onun bu işte bir parmağı olduğunu anlamıştım :)

  Eğlenceli üslubuyla ve olaylara bambaşka pencerelerden baktığı farklı bakış açısıyla izleyiciyi ekrana kitlemeyi başarıyor. Tabi bunun içine her izleyiciyi katamayız. Çünkü onun filmleri gurme lezzetler gibi, herkes sevmez ama kalitesini de kimse inkar edemez...

  Jim Jarmusch’un filmografisini bu denli övdükten sonra onun filmografisinden 3 film önerip yazıyı sonlandıralım.

  Only Lovers Left Alive

  Only Lovers Left Alive / Sadece Aşıklar Hayatta Kalır


  Oldukça ilgi çekici bir hikayesi olan Only Lovers Left Alive, dünyanın farklı noktalarında yaşamlarını süren bir vampir çifti konu alıyor. Diğer vampir hikayelerinden ayrışan en keskin noktası ise doymak için değil daha ziyade bir çeşit uyuşturucu gibi kafa bulmak için kan tüketilmesi... Bu arada sadece bu filminde değil, neredeyse bütün filmlerine Tilda’yı mutlaka dahil ediyor Jim Jarmusch. Onsuz bir Jim Jarmusch filmografisi düşünmek pek mümkün değil.

  The Dead Don't Die

  The Dead Don't Die


  Jim Jarmusch’un son filmi olan "The Dead Don’t Die" bir zombi hikayesini konu alıyor. Bu film de diğer zombi filmlerinden çok farklı bir üsluba sahip. (Üstad öyle belirleyici bir imza atıyor ki her filminde şaşırıp kalıyorum.) Bu filmde zombiler dünyadaki alışkanlıklarına takılı kalmış beyin yiyenler olarak gösteriliyor. "wi-fi bağımlıları, bluetooth bağımlıları, kahve bağımlıları, moda bağımlıları…" gibi.

  Bu arada Bill Murray de onun filmografisinin ayrılmaz parçasıdır. Tilda kadar filmografinin yıldızı olmasa da onsuz da düşünemeyiz J.J. filmografisini.

  Paterson

  Paterson


  Şair bir otobüs şoförü ve eşinin rutin hayatını konu alan bu filmde en çok hoşuma giden şey sinematografisi olmuştu. Kullanılan renkler ve tekrara düşen açılar rutini yeterince hissettirmekle birlikte bunu sıkıcı bir dille değil esprilerle izleyiciyi sıkmıyor. Bu zaten bir rutini anlatan hikayelerde olması gereken en önemli unsurdur; sıkmadan anlatabilmek...

  Dayı Filmi Görücüye Çıkıyor

  Netflix Uzay Komedisi Space Force ile Geliyor

  Yol Filmi : Yarına Tek Bilet