Fil Adam'ın Ardından

Fil Adam'ın Ardından

Anonim

Anthony Hopkins ve John Hurt gibi usta oyuncuları barındıran David Lynch yönetmenliğinde 1980 yılında çekilen bu film, aynı zamanda grotesk yapımların öncüsü olarak tanınmaktadır. Grotesk kelime anlamı olarak çirkinin güzel, güzelin çirkin gösterilmesini ifade etmektedir.

Önerilen Yazı : Bir Kült Film : Potemkin Zırhlısı
Ön Not: Flimin içeriği hakkında bilgi vermektedir. (Spoiler Alert!) Çarlık Rusyası’na karşı yapılan Bolşevik Ayaklanması’nı ekrana taşıyan Potemkin Zırhlısı 1925 yılında yayınlanmıştır. Sovyet Rusyası propagandası etkisini yoğun olarak içerse de kült filmler arasında değerlendirilmektedir.

Fil Adam aynı isimdeki edebi eserden sinemaya uyarlanırken genel olarak yoğun bir kurgu içermesinden dolayı ağır bir yapım olarak nitelendirilmektedir. Dram ve biyografi türünde ele alınan bu filmin buram buram David Lynch koktuğu da net olarak anlaşılabilmektedir.

Olay örgüsüyle de ilgi gören The Elephant Man’in gerçek bir hayat hikayesine dayandığı söylenmektedir. 1880’li yılların Londra’sında geçen hikaye kasvetli bir ortam içinde sinemaya uyarlanmaya çalışılmıştır.

Dr. Treves adlı karakter gece vakti sokaklarda gezerken bir sirke rastlamasıyla beraber normal olmayan bir Show nedeniyle yeni bir tedavi sürecine dahil olacaktır. John Merrick adlı doğuştan görme engeli bulunan karakterle tanışarak, onu tedavi etmek isteyecektir. Annesinin John’a hamileyken filin saldırıya uğraması ve Merrick’in bu şekilde dünyaya gelmesi onun hayatını zaten fazlasıyla zorlaştırmaktadır.

John Merrick ile Dr. Treves arasındaki ilişki sadece doktor ile hasta modelinden çıkarak, zaman içinde çok daha farklı bir noktaya ilerleyecektir. John Merrick’in dış görünüşünün ne kadar korkutucu olduğu söylense de aslında naif biri olduğu anlaşılacaktır. Zaman içinde içini dökerek, Dr. Treves ile farklı bir ilişki içerisine girecek olan bu karakter çok farklı bir sona ulaşacaktır. Oldukça ayrıntıcı bir film olan Fil Adam, izleyicileri sonu ile hüzne boğmuş bir yapımdır.

Esinemalar ekibi olarak biz de size bu filmi tavsiye ediyoruz.

Mutlu kalın, sinema ile kalın!

Anonim

Yazar : Anonim

Konuk yazarlarımız yazıyor.

Yorumlar

  • ferah

    ferah

    2020-03-24

    sanırım A. Hopkins'i burada izlemek kadar güzel bir şey yok.

Sen de Yorumla

Yorumlarınızın onaylanması için belirli kriterlere sahip olmalı, bunların en dramatik olanı yukarıda okuduğunuz yazı ile ilgili olmasıdır. Tabi bunun dışında size burada açıklayamayacağımız bazı sırlarımız var. Hangimizin yok ki?
* olan boşlukları doldurmanız gerekiyor :)