Ganyan Blutv'de Başladı!

Ganyan Blutv'de Başladı!

Erkan Kavas

Blutv muhteşem yapıtlar ile internette var olmaya devam ediyor. Kısa ama sürükleyici belgesel - reality formatı bence internet kullanıcılarına hizmet veren blutv için mükemmel bir define oldu.

Önerilen Yazı : Esinemalar Android Uygulaması Yayında
Biraz uğraştık ama değdi. Kendi kaynaklarımızdan native bir şekilde android uygulamamızı java kullanarak programladık. Kısa bir test süresinden sonra. Google Play’de ufak bir sorun yaşasak da yayına aldık.

Bu yazımızda da yeni başlayan fakat henüz kaç bölüm olacağı tam netleşmeyen Ganyan dizisi ile ilgili bazı bilgiler vereceğim.

Ganyan dizisinin hemen açılışında şöyle bir cümle aklımıza kazınıyor. Aslında dizi tamamen bunun üstüne kurgulanmış.

Buradaki en güzel şey aslında kaybetmek!

Ganyan yani at yarışı kültürü ülkemizde yıllardır hakimiyetini koruyan bir ileri bir geri giden ama sürekli itaatkar tayfası ile hayatta kalan bir şans oyunu sektörü. Bu sektör el değiştirse de aynı süreklilik hep korundu.

İşsiz güçsüz ya da gerçekten iş sahibi adamlar ya bu at yarışlarını hipodromlardan izledi, ya da işhanlarının alt katlarına yapılmış basık odalarda bu şarkıyı her gün sil baştan çalmaya devam etti.

Ganyan alanında zenginlerimiz olmadı orada kazanılan sınırlı para ya arkadaş ortamında rakı masalarında ezildi. Ya da girişim yapıyorum diye, 6 ay sonra yok olmak üzere, dönerci veya lokmacı gibi sektörlere gömüldü.

Olaya biraz da psikolojik açıdan bakmak lazım. Her türlü insanın geldiği bu ganyan mekanları aslında biraz da hayatın stresi içinde kalmış, intiharı bir dönem düşünmüş ama, okkalı bir küfür sallayıp “lan a.k” deyip geçmiş insanlara ev sahipliği yapıyor.

Burada kameranın döndüğü insanların neredeyse tamamı “abi bu film hiç bitmesin, biz böyle deşarj oluyor” diyor. O arada da ganyan bayisini işleten adamlar üç kuruş ekmek parası peşinde olduğunu ifade ediyor. Yani bu devran böyle dönsün kurcalamayın modunda devam ediyor hayat… Tabi buna hayat denilebilirse…

Şahsen bir sene önce ziyaret ettiğim bir ganyan bayisindeki sinerji ve dikkati, ygs-öss (adı herneyse) sınavlara hazırlanan kitlede görmedim. İnanın bu bir dramdır. Atların yedi sülalesine kadar inceleme yapan hatta atın o gün yediği yemeği bile araştıran kitlenin çocukları sınavlarda barajı geçemiyor. Diyorum ki bu adamların yanına versek çocukları bu şekilde zaten barajı ikiye katlarlar… Tabi o zaman da eğitim seviyesi arttı diye başka sorunlar ortaya çıkar. Acı ama gerçek...

Tüm bu yazanların gerçeklerine ulaşmak için 5 Şubat’ta yayına çıkan ve bir süre daha (muhtemelen 8 bölüm) sürecek olan Ganyan dizisini Blutv üzerinden izlemeyi unutmayın.

Erkan Kavas

Yazar : Erkan Kavas

Acıların çocuğu, sinema salonlarının orta arka koltuğunun müdavimi, filmleri izlerken uyuyabilen, fransızdan italyandan her daim hoşlanan, hayata isyan etmeyen bir insan, amatör ruhun dünyadaki yansıması.

Yorumlar

Sen de Yorumla

Yorumlarınızın onaylanması için belirli kriterlere sahip olmalı, bunların en dramatik olanı yukarıda okuduğunuz yazı ile ilgili olmasıdır. Tabi bunun dışında size burada açıklayamayacağımız bazı sırlarımız var. Hangimizin yok ki?
* olan boşlukları doldurmanız gerekiyor :)