Gaslit Sam Esmail'in Yeni Gözdesi

Gaslit Sam Esmail'in Yeni Gözdesi

Erkan Kavas

Sam Esmail yine bir şeyler deniyor sanırım. Yaptığı her proje ile gündeme çıkan gerçekten bu işi iyi yapanlardan birisi olduğunun altını bir kez daha çiziyor gibime geldi.

Önerilen Yazı : Esinemalar Android Uygulaması Yayında
Biraz uğraştık ama değdi. Kendi kaynaklarımızdan native bir şekilde android uygulamamızı java kullanarak programladık. Kısa bir test süresinden sonra. Google Play’de ufak bir sorun yaşasak da yayına aldık.

Homecoming’ten, Mr. Robot’a birçok dizide yapımcı olarak gördüğümüz isim, Shameless’in 2 sezon önce kaybettiği başrol oyuncusu Fiona (Emmy Rossum) ile evlendikten sonra çok daha farklı konulara dalmaya başladı. Son yapımında iyi bir tını yakaladığı Julia Roberts’ı bir kez daha ekranlara getirmeye kararlı.

Yeni dizinin 2020 sonuna doğru yayında olması beklenirken her ne kadar mini dizi olarak lanse edilse de, sonradan planların değişme ihtimali yüksek. Çünkü kadro çok kuvvetli.

Nam-ı değer Gaslit, önceden farklı filmlere de isim olmuş bir terim, İngilizlerin Amerika’daki kullanımda olan gaslight’a verdiği ekstra bir anlam.

Gaslight, bizim dilimizde gaz lambası anlamına geliyor. Tabi bu isim filmin konusu ile birleştirildiğinde aslında çok daha iyi bir his veriyor.

Slow Burn adlı bir podcast üzerine inşa edilen hikaye 1970’lerde yaşanan Watergate skandalına doğru odaklanacak. Julia Robert haricinde dizi de bir de dev isimlerden Sean Penn var.

Watergate skandalı sonrasında kayıtlara Amerika’nın ilk istifa eden başkanı olan Richard Nixon ile ilgili bazı saklı gerçekleri de öğreneceğiz. Zaten gaz lambası yanınca bunlar ortaya çıkacak. Sanırım şimdi isim ile mana bir araya geldi.

Watergate skandalı yaşandığı dönemde başkanı tahtından indirirken, hala bazı sırları ve komplo teorileri ile anılmaya devam ediyor. Aslında bir otelin ismi olan Watergate skandalın ev sahibi konumundaydı.

Demokrat Parti’nin (o dönem de şimdiki gibi muhalefet) genel merkezinde yaşanan hırsızlık ve sonrasında örtbas edilen bazı gerçeklerin ortaya sızması ve asında bu hırsızların Cumhuriyetçi parti ile bağlantılı olması gibi… Bazı enteresan mevzuları taşıyan skandal başkanı istifaya götürmüştü.

O zamandan beri hep soruldu, merkezden neler çalındı ve kimlere teslim edildi. Belki Gaslit bunları biraz gösterir. Umuyorum.

Olaylar olaylar...

Erkan Kavas

Yazar : Erkan Kavas

Acıların çocuğu, sinema salonlarının orta arka koltuğunun müdavimi, filmleri izlerken uyuyabilen, fransızdan italyandan her daim hoşlanan, hayata isyan etmeyen bir insan, amatör ruhun dünyadaki yansıması.

Yorumlar

Sen de Yorumla

Yorumlarınızın onaylanması için belirli kriterlere sahip olmalı, bunların en dramatik olanı yukarıda okuduğunuz yazı ile ilgili olmasıdır. Tabi bunun dışında size burada açıklayamayacağımız bazı sırlarımız var. Hangimizin yok ki?
* olan boşlukları doldurmanız gerekiyor :)