Gisaengchung / Parasite / Parazit Filmi Üzerine

  Malumunuz üzerine Parazit filmi beklenmedik olaylar sonucunda Oscar tarihinde bir ilke imza atarak en iyi film seçildi. Oscar tarihinde ana dili ingilizce olmayıp bu ödülü alabilen film şimdiye kadar olmamıştı.

  Güney Kore yapımı trajedi temalı film, sanırım izleyenleri etkilemeye devam edecek gibi görünüyor. İlk gördüğümde bir şeye benzetemediğim fakat daha sonra yaptığı göndermeler ile beynimde ampullerin parladığı Parazit filmi yapımcısına ve yönetmenine önemli bir yol açmaya devam edecek.

  Diyeceksiniz ki, Oscar’ın sonrası nedir? Yani sinema dünyasında Oscar’ı aldık. Eeee sonrası? Devamı var. Bir daha Oscar var. O var bu var… Bence güzel gidecekler gibi…

  Oscar töreninde sürekli içmekten bahseden film yönetmeni Bong Joon Ho üzerine çok kitaplar yazılır diye düşünüyorum. Değişik bir kafa modeli, öyle arayıp da bulunabilecek tiplerden değil.

  Neyse filme geçelim, Parazit aslında ismi ile bağlantılı olarak fakir bir ailenin zengin bir ailenin hayatına parazit gidi girmesi ve içeride saklanmasını konu ediniyor.

  Tabi burada hamam böceği göndermeleri, koltuk altı uykuları vs. Hepsinin o sınıf farklarına çarptığı bir tokat olması aslında çok trajik. Tabi işin bir de gülünç yanı var. Herşey tamam olsa bile o koku yine kendini ele veriyor ya… Hani siz pis fakirler kokuyorsunuz göndermesi hayret ettiren bir ışık gibiydi bence…

  Yine gölgede kalan zenginlik için bilge taşı hediyesi ise daha bir güzeldi. Nasıl bir vurgun yaptı anlatamıyorum.

  Sosyal medya ve çekmeyen internet, pizza kutularının hepsinin bir anlamının olduğu film sanırım çok büyük bir devrim oluşturdu.

  Bakalım böyle filmler çekilmeye devam edecek mi? Bekliyoruz.

  Karakomik Filmler - Kaçamak

  Türk Netflix Dizisi : Bir Başkadır

  Netflix Uzay Komedisi Space Force ile Geliyor