Gisaengchung / Parasite / Parazit Filmi Üzerine

Gisaengchung / Parasite / Parazit Filmi Üzerine

Erkan Kavas

Malumunuz üzerine Parazit filmi beklenmedik olaylar sonucunda Oscar tarihinde bir ilke imza atarak en iyi film seçildi. Oscar tarihinde ana dili ingilizce olmayıp bu ödülü alabilen film şimdiye kadar olmamıştı.

Önerilen Yazı : Esinemalar Android Uygulaması Yayında
Biraz uğraştık ama değdi. Kendi kaynaklarımızdan native bir şekilde android uygulamamızı java kullanarak programladık. Kısa bir test süresinden sonra. Google Play’de ufak bir sorun yaşasak da yayına aldık.

Güney Kore yapımı trajedi temalı film, sanırım izleyenleri etkilemeye devam edecek gibi görünüyor. İlk gördüğümde bir şeye benzetemediğim fakat daha sonra yaptığı göndermeler ile beynimde ampullerin parladığı Parazit filmi yapımcısına ve yönetmenine önemli bir yol açmaya devam edecek.

Diyeceksiniz ki, Oscar’ın sonrası nedir? Yani sinema dünyasında Oscar’ı aldık. Eeee sonrası? Devamı var. Bir daha Oscar var. O var bu var… Bence güzel gidecekler gibi…

Oscar töreninde sürekli içmekten bahseden film yönetmeni Bong Joon Ho üzerine çok kitaplar yazılır diye düşünüyorum. Değişik bir kafa modeli, öyle arayıp da bulunabilecek tiplerden değil.

Neyse filme geçelim, Parazit aslında ismi ile bağlantılı olarak fakir bir ailenin zengin bir ailenin hayatına parazit gidi girmesi ve içeride saklanmasını konu ediniyor.

Tabi burada hamam böceği göndermeleri, koltuk altı uykuları vs. Hepsinin o sınıf farklarına çarptığı bir tokat olması aslında çok trajik. Tabi işin bir de gülünç yanı var. Herşey tamam olsa bile o koku yine kendini ele veriyor ya… Hani siz pis fakirler kokuyorsunuz göndermesi hayret ettiren bir ışık gibiydi bence…

Yine gölgede kalan zenginlik için bilge taşı hediyesi ise daha bir güzeldi. Nasıl bir vurgun yaptı anlatamıyorum.

Sosyal medya ve çekmeyen internet, pizza kutularının hepsinin bir anlamının olduğu film sanırım çok büyük bir devrim oluşturdu.

Bakalım böyle filmler çekilmeye devam edecek mi? Bekliyoruz.

Erkan Kavas

Yazar : Erkan Kavas

Acıların çocuğu, sinema salonlarının orta arka koltuğunun müdavimi, filmleri izlerken uyuyabilen, fransızdan italyandan her daim hoşlanan, hayata isyan etmeyen bir insan, amatör ruhun dünyadaki yansıması.

Yorumlar

Sen de Yorumla

Yorumlarınızın onaylanması için belirli kriterlere sahip olmalı, bunların en dramatik olanı yukarıda okuduğunuz yazı ile ilgili olmasıdır. Tabi bunun dışında size burada açıklayamayacağımız bazı sırlarımız var. Hangimizin yok ki?
* olan boşlukları doldurmanız gerekiyor :)