Kalifat - Hilafet Netflix Dizisi

  Netflix yine bazı olayları öyle değilmiş ama böyleymiş gibi gösteren projelerinden birisini yanına aldı. Hem de beklenen tarihlerden çok öncesinde… Tam karambol anlarında yani.

  Netflix’in Kalifat yani Hilafet dizisinde İsveç’in göbeğinde Işid'e katılan gençlere uzanılıyor. Tabi hikaye biraz geniş, bir yandan Rakka’da bir şeyler dönüyor. Bir yandan Türkiye’de… Zaten olaya Türkiye karıştırılırmasa olmazdı.

  Avrupa’ya yerleşmiş dinden uzak yaşayan bir ailenin kızları, okulda bir öğrenci ile bambaşka bir noktaya gelirken istihbaratta çalışan bir kadın polisin bu olayları düzeltmeye çalışmasına göz atılıyor. Rakka’da önceden Avrupa geçmişi olan bir kadın ile tanışan bu ajan onun ölümü sonrası yeni biri ile tanışıyor. Onu kullanmaya başlıyor, vaadi ise kurtaracak olması.

  Aslında pratik olarak çok büyük hataları da barındıran yapım, kendisine Netflix kalkanı edindiği için Avrupalılar tarafından izlenecek gibi duruyor. Ama orada anlatılan olayların o kadar kolay olmadığı, insanların "ay benim canım bugün Daeş’e katılmak istiyor" gibi bir gerekçesi olamayacağını bilir. Tabi bu öyle bir filtre içinde sunuluyorki ona hayranım. Hani doğan görünümlü şahin gibi.

  Ha bu terör örgütleri eleman toplamıyor mu? Tabiki topluyor ama olaylar bu kadar basit değil. Hikayenin sonu bir yere bağlansın diye uğraşırken işler sarpa sarıyor. Her zaman olduğu gibi...

  5. dakikada istanbul’un adının geçtiği (bombalama olayı 70 ölü) dizi sonu itibari ile de Gaziantep’e uğruyor. Türk polisinin sözde iş güzarlığını da ekrana taşıyıp bitiyor.

  Sonuç canlı bomba olan gençler, yıkılan aileler, ölenler vs.

  Terör kötü demişler, Daeş kötü demişler, Türklere mal göndermesi yapmışlar ama, bu olayların gerçekleştiği İsveç’e bir tane eleştiri yok. Onlar hep akıllı hep planlı… Maalesef Avrupa ikiyüzlülüğü bu olsa gerek. Her namaz kılanı terörist gören, her camiye gideni potansiyel ışid'li yapan zihniyet, kendi öz vatandaşlarının canlı bomba saldırısını iste akılları karışmış zehirlenmişler olarak ifade ediyor. Sanırım Netflix’in buradaki rolü çok büyük.

  Üzülüyor insan...


  Ganyan Blutv'de Başladı!

  Matrix'in Neosu ve Mitoloji

  Bozkır Dizisinin Bize Anlattıkları