Karakomik Filmler - 2 Arada

  Ayzek lakaplı asıl adı Metin olan bir arabalı vapur görevlisine odaklanan Cem Yılmaz filmi, dün itibari ile Netflix semalarında görüldü. Çeşitli gerekçelerle sinemada izlemediğim ama merak ettiğim bu filme sonunda ulaştım. Beğendim diyebilirim. Helen ikincisinden daha da çok.

  Ayzek gariban bir halkın temsilici olarak iyi temsil edilmiş. Diş göndermesinin altında ise çok farklı bir sosyo gerçek var gibime geldi. Bunu uzun uzadıya başka bir yazıda anlatırım. Cem Yılmaz her ne kadar bu filmler nedeniyle eleştirilse de, çok oturmuş bir yapım ile karşımıza geldi. Ben şahsen Ayzek yani Metin'in git gellerini çok beğendim. Hikayenin kısa olması olayın yayılmaması da güzel olmuş.

  Tabi sonlar mutlu olunca daha da güzel oluyor.

  Vapur'un şirketi el değiştirince elemanları alan bir heyecan kim gidecek kim kalacak mevzusu sonrası, kısa süre sonra dişlerini yaptıracak olan Ayzek'i de daha etkilemiştir. Ya işinden olursa, evi yoktur barkı yoktur 6 senedir vapurda kalmaktadır. Arkadaşları tarafından çok ciddiye alınmaz. Her gün vapuru kullanan bir kıza da aşıktır. Hatta dişleri de ondan yaptırmaktadır. 3500 tl para biriktirmiş can yeleklerinin arasında falan saklamaktadır.

  Olaylar iş alım görüşmeleri başlayınca bambaşka bir noktaya gelir, ani bir heyecan ile Ayzek parasını çaldırır ve orada madalyonun tersi görülür. Artık ortada Ayzek değil Alex vardır.

  Daha fazla konuya girmeden yorumlarıma geçiyorum. Film gayet oturaklı ve güzel bir konuya sahip. Cem Yılmaz'ın dramı komediye geçirdiği o kara komik lafı burada sanırım. Halkın içinden gariban bir karakter ve hayalleri... Tabi bunu anlayamayan genç tayfa istiyor ki Cem Yılmaz eskisi gibi abuk subuk şeyler yapsın. Adam o dönemi aştı.

  Kadrosuna da hayranım. Filmde bir ben yokum sanırım. Ozan Güven, Zafer Algöz, Can Yılmaz, Cem Devran. Alıp götüren cinsten. Bence artık izleyebilirisiniz. Haydi bakalım yorumları bekliyoruz.

  Mucize Doktor Nasıl Bu Kadar İzleniyor?

  Snowpiecer (Kar Küreyici) Eleştirisi

  Atiye 3 Başladı : Melisa Şenolsun'a Ne Olmuş?