Kült Film : Citizen Kane - Yurttaş Kane

Kült Film : Citizen Kane - Yurttaş Kane

Anonim

Modern sinemanın dönüşümünün ilk adımı olarak ifade edilen Yurttaş Kane, 1941 yılında çekilmesine rağmen, olağan dışı bir şekilde teknik ögeleri içerisinde barındırmaktadır.

Önerilen Yazı : 2115 Yılında Yayınlanacak Olan Film
Bir film düşünün ki fragmanını izlediğiniz zaman filmi izleyip izleyemeyeceğiniz belli değil! evet, yanlış duymadınız bu da oldu! Belki de hiç izleyemeyeceğimiz bir filmin fragmanı yayınlandı.

Sinema dünyasının günümüze kadar ortaya çıkan dönüşümünde önemli bir halka olarak sayılan bu yapım, sadece teknik açıdan değil aynı zamanda da olay örgüsü konusunda da bir başyapıt olarak ele alınmaktadır.
Yurttaş Kane’in film içindeki duygusal halleri ve hırsları üzerinde başarılı bir biçimde durulmuştur. Hafızalara kazınan final sahnesi sayesinde de halen etki yaratan bir proje olarak değerlendirilmektedir.
Orson Welles’in hem yönetmen hem de oyuncu olarak başarılı bir performans sergilediği bu yapım her konuda muazzam bir iş olarak görülmektedir.
Kült filmler arasında sayılan Yurttaş Kane, bir iş adamının ölmeden önce söylediği bir takım sözlerinden yola çıkarak büyük bir sırrın peşinde koşan bir gazetecinin başından geçenleri anlatmaktadır.
Bu iş adamı yani Charles Foste,r Kane’den başkası değildir. Gösterişli bir hayata sahip olan Bay Kane, ani ölümüyle beraber, büyük bir sırrını da karanlık bir perde arkasında bırakır. Ölmeden önce söylediği Rosebud, gazeteci Jerry Thompson Foster için olayların başlangıcını ifade eder. Olay bu çıkış noktası ile çok komplike bir döngüye doğru ilerler.
Bay Kane’in yaşamına dair sırları öğrenmeye çalışan gazeteci, iş adamının ailesi, arkadaşları ve personelleriyle röportajlar yapmaya başlar ve sırrı ortaya çıkarmaya çalışır. Fakat bu konuşmalar sonrasında yapboz parçalarını çözmek o kadar da kolay olmayacaktır.
Sinemanın temel taşlarından sayılan Yurttaş Kane bu olay örgüsü ile birlikte çok farklı bir yere sahip olmuştur.
Esinemalar ekibi olarak size tavsiye ediyoruz.

Anonim

Yazar : Anonim

Konuk yazarlarımız yazıyor.

Yorumlar

Sen de Yorumla

Yorumlarınızın onaylanması için belirli kriterlere sahip olmalı, bunların en dramatik olanı yukarıda okuduğunuz yazı ile ilgili olmasıdır. Tabi bunun dışında size burada açıklayamayacağımız bazı sırlarımız var. Hangimizin yok ki?
* olan boşlukları doldurmanız gerekiyor :)