Kült Film : Nosferatu - Bir Dehşet Senfonisi

  Dracula efsanesini hepimiz biliriz, yani kıyısından köşesinden kitabı olsun görüntüleri olsun bir şekilde karşılaşmışızdır. 1922 yılında çekilen ve siyah beyaz olan bu ilk uyarlama orjinal ismi ile Nosferatu, eine Symphonie des Grauens olarak biliniyor.

  F.W. Murnau’nun yönettiği kült-korku ve fantastik türündeki film içerisinde oyuncuların mimikleri, olay örgüsüne uygun müziklerle destekleniyor. Aynı zamanda diyalogların metin halinde ara ara verilerek, görüntünün kesintiye uğratıldığına da şahit olabilrsiniz. Ayn durum yine kült bir yapım olan ve daha önce değindiğimiz Potemkin Zırhlısı'nda da yaşanıyordu.

  Nosferatu, Bir Dehşet Senfonisi adlı film içerisinde Almanya’nın Wisborg şehrinde Knock adlı işvereni için her türlü işi yapan Thomas Hutter’in yaşadıklarından söz ediliyor. Thomas Hutter’ın patronu tarafından Kont Orlok adındaki bir müşteri için Transylvania’ya gönderilmesiyle beraber olaylar başka bir noktaya doğru ilerlemeye başlıyor.

  Hutter’ın yola çıkması ve Carpathian Dağları’nda mola vermesi sonrasında ne kadar zorlu bir görev aldığını farkeden karakter etrafındaki insanlar ile konuyu değerlendirmeye ve bilgi edinmeye başlıyor. Bölgede kiminle konuşursa konuşsun, aldığı bilgi olumlu olmayınca geri dönmeyi bile düşünen Hutter, daha sonra yoluna devam eder.

  Kont Orlok’un şatosuna gelince de artık bazı kararlar için geç kalındığı farkedilecektir. Daha fazla filmden spoiler vermeden bitirelim. Sanırım ölmeden izlemeniz gereken filmlerden birisi de bu, özellik 1922 yapımı olan.

  İyi seyirler dileriz.

  Mucize Doktor Nasıl Bu Kadar İzleniyor?

  Matrix'in Neosu ve Mitoloji

  Sinema Bileti Fiyatlarındaki Dramatik Artış