Kült Film : Yedi Samuray

Kült Film : Yedi Samuray

Anonim

1954 yapımı bu filmde eski bir Japon efsanesinin, usta yönetmen Akira Kurosawa tarafından yeniden uyarlanmasıyla sinemaya aktarılmıştır. Basit bir hikaye olarak görülse de insanların 3 saati aşkın süren bu macerada şaşkınlığa uğrayacağı bir çok sahne bulunmaktadır.

Önerilen Yazı : Bir Kült Film : Potemkin Zırhlısı
Ön Not: Flimin içeriği hakkında bilgi vermektedir. (Spoiler Alert!) Çarlık Rusyası’na karşı yapılan Bolşevik Ayaklanması’nı ekrana taşıyan Potemkin Zırhlısı 1925 yılında yayınlanmıştır. Sovyet Rusyası propagandası etkisini yoğun olarak içerse de kült filmler arasında değerlendirilmektedir.

Yedi Samuray adlı filmde haydutların pençesinde olan köyü korumaya çalışan samurayların yaşadıkları konu ediliyor. Usta Samuray Kambei’den haydutlar konusunda yardım isteyen köylüler, istedikleri olum cevabı almışlar ve mücadeleye başlamışlardır. Daha sonradan Kambei, genç Katsushiro ve meraklı bir samuray olan Kikuchiyo’yu yanına alıp köye doğru ilerlemeye başlamıştır.

Köye doğru ilerlerken ekibe 4 yeni samuray daha katılıp vardıkları yerde, halka kendilerini nasıl savunacaklarını öğreteceklerdir. Bu süreçte saldırıya hazırlanan haydutların bu durum karşısında beklenmedik olaylar ile karşılaşacaklardır.

Uzakdoğu sinemasında kült olarak kabul edilen bu film, birlikteliği ve mücadeleyi yansıtmaktadır. Ayrıca film aksiyon sahneleri ile de o dönem sinemasının çok ötesinde bir izleme zevki sunmaktadır.

İyi seyirler dileriz.

Anonim

Yazar : Anonim

Konuk yazarlarımız yazıyor.

Yorumlar

Sen de Yorumla

Yorumlarınızın onaylanması için belirli kriterlere sahip olmalı, bunların en dramatik olanı yukarıda okuduğunuz yazı ile ilgili olmasıdır. Tabi bunun dışında size burada açıklayamayacağımız bazı sırlarımız var. Hangimizin yok ki?
* olan boşlukları doldurmanız gerekiyor :)