Kum Fırtınası Üzerine

  Netflix üzerinde rastladığım ve izlemeye doyamadığım filmlerden birisi oldu Kum Fırtınası. 2016 yılı İsrail yapımı bir film. Gerçekler o kadar acı verici şekilde yüzümüze vurmuş ki anlatamam. Sanırım sanat filmi dedikleri böyle birşey.

  Oyunculuklar gayet amatör, tanınmayan insanlar. Başroldeki isim İsrail doğumlu bir aktrist, ismi Lamis Ammar. Kendisine ait instagram profiline göre 28 yaşında bir oyuncu. Farklı projelerde boy göstermeye başlamış. Sanırım Kum Fırtınası'nın sonrasında gelmiş bu etkileşimler.

  Hikaye genel olarak çöldeki bedevi hayatından kaçmak isteyen bir kızın hikayesine odaklanıyor. Tabi olayların arkasında üzerine yeni ve genç bir kuma getirilen annesinin durumu da eklenmiş.

  O aralıkta annesinin nefretinin ulaştığı dağlar, modern kabul ettiği babasının onu bambaşka bir noktaya sürüklemesi sanırım bunların hepsi hayatın cilvesi gibi. Onun haricinde küçük çocuklar geçmişte sıkışıp kalmış yapılamamış hayaller. İşte bunların gölgesinde önce kendine güvenen bir erkeğe aşık olan kadının hikayesi.

  Ama tabi malesef her hikaye güzel bitmiyor. İnsan bazen, gerçekten bazı şeyler için hayatını feda ediyor. O da annesinin ardından gidiyor. Ona yapabileceği en büyük iyiliği seçiyor.

  Sonuç, üzerine geçirilen bir gelinlik ile kendine aynada gülümsüyor, belki de iğreniyor.

  Film her ne kadar geride kalmış bir müslüman aileyi ekranlara umarsızca taşısa da, haklı olduğu noktalarda insan bir nefes almadan kalamıyor.

  İçinizden bir şeylerin eksildiğini görmek için mutlaka denemelisiniz. Merak etmeyin, hepsi çok uzakta bir yerlerde yaşanıp bitiyor.

  Size bir zararı yok.

  Leila - Hint Dizisi - Netflix

  Fil Adam'ın Ardından

  Kült Film : Yedi Samuray