Madam C. J. Walker’ın Hikayesi

Madam C. J. Walker’ın Hikayesi

Erkan Kavas

Netflix’in bu dönemlerde yayınladığı mini dizilerden en etkileyici olanı sanırım Self Made: Madam C. J. Walker’ın Hikayesi oldu.

Önerilen Yazı : Kült Film : Nosferatu - Bir Dehşet Senfonisi
Dracula efsanesini hepimiz biliriz, yani kıyısından köşesinden kitabı olsun görüntüleri olsun bir şekilde karşılaşmışızdır. 1922 yılında çekilen ve siyah beyaz olan bu ilk uyarlama orjinal ismi ile Nosferatu, eine Symphonie des Grauens olarak biliniyor.

4 bölümlük mini dizinin başrolünde kısa süre önce bir Oscar’ı evine götüren Octavia Spencer canlandırıyor. Gerçek hayattan alınan hikayede kendi çabası ile milyoner olmuş ilk kadın Amerikalı anlatılıyor.

Dizinin arka planında hem kadın hakları hem de zenci konusu var. Yani çifte bir mücadele ile senaryoyu harmanlamışlar. 1800’lerin sonundan geçen hikayede, aslında normal bir ev hanımıyken kendini kozmetik dünyasının tepesinde bulan bir iş kadınına dönüşümün hikayesini izleyeceksiniz.

Sürekli kontrolcülük bunun yanı sıra ailenin iç sırları, eşcinsel bakış vs. gibi konuların iç içe geçtiği dönemde, özellikle karantina nedeniyle kendini internet dünyasına atan internet kullanıcılarının seveceği bir dizi.

Esinemalar olarak mücadeleye bir göz atın diyoruz.

Erkan Kavas

Yazar : Erkan Kavas

Acıların çocuğu, sinema salonlarının orta arka koltuğunun müdavimi, filmleri izlerken uyuyabilen, fransızdan italyandan her daim hoşlanan, hayata isyan etmeyen bir insan, amatör ruhun dünyadaki yansıması.

Yorumlar

Sen de Yorumla

Yorumlarınızın onaylanması için belirli kriterlere sahip olmalı, bunların en dramatik olanı yukarıda okuduğunuz yazı ile ilgili olmasıdır. Tabi bunun dışında size burada açıklayamayacağımız bazı sırlarımız var. Hangimizin yok ki?
* olan boşlukları doldurmanız gerekiyor :)