Psycho (1960) Filmi Freudyen Kişilik Katmanları Üzerine

  Alfred Hitchcock'un kült filmi olan Psycho birçok yönüyle sinema tarihine adını altın harflerle yazdırmış bir filmdir ki Alfred Hitchcock üstadın hangi filmi öyle değildir ki? Sinemaya kattığı ekipmanlarla olsun, anlatım diliyle olsun Hitchcock filmleri sinema dünyasının köşe taşlarıdır. 

  Peki Psycho’yu diğer filmlerinden ayıran neydi? Neden bu kadar akıllarda kalmıştı bu film? Özellikle banyo sahnesi neden izleyen izlemeyen herkesin bilgisi dahilinde? Bunun en önemli nedeni tabiki  de Alfred Hitchcock dehasıydı. Neredeyse her filminde kullandığı Sigmund Freud teorilerini bu filminde biraz daha fazla ve yerinde kullanmıştı. Gelin bunlardan bazılarına küçük bir göz atalım. Çünkü konu o kadar derin ki her detaya ince ince girmeye kalkarsak akademik bir makale ya da tez çıkabilir. Bu tez konusunu daha küçük ve özet cümlelerle anlatmaya çalışacağım. 


  Yukarıda Norman Bates’in 3 katlı evini görüyorsunuz.


  “Norman Bates kim?” diye soracak olursanız hatırlatalım; Motelin sahibi olan manyak vardı ya… Heh işte o :) Norman Bates’ın meşhur o ucube üç katlı evi aslında Freud’un en büyük teorisini temsil ediyordu. Zemin kat Egoyu temsil ederken, 1. kat Süperegoyu ve bodrum katı yani kiler ise idi temsil ediyordu. Yani aslında bu evin tamamı Norman’ın bilinçaltı dünyasını oluşturmaktaydı.

  1.Kat Neden Süperegoyu Temsil Ediyor?
  Norma (Norman’ın annesi) bu katta kalmaktadır ve oğlunun ahlak dışı meselelerine kızıp onu durdurmaktadır. Onu ahlaklı olmaya itmektedir. Bu da Freud’un teorisinde süperegonun görevidir. Bu yüzden Hitchcock Norma’nın odasının birinci katta olmasını tercih etmiştir.

  Zemin Kat Neden Egoyu Temsil Ediyor?
  Evin giriş katı Norman’ın egosunu temsil ediyor çünkü bu kapıdan çıktığı anda kendi olabiliyor. Ama girip de evin alt ya da üst katlarına çıktığında kişiliğindeki diğer katmanlar ortaya çıkıyor.

  Bodrum Kat Neden İdi Temsil Ediyor?
  Norman annesini filmin üçüncü perdesinde meyve kilerine hapseder. Norman annesini aşağı indirdikçe o terbiyeli hanımefendi bir anda ağzı bozuk bir kadına dönüşüverir. Çünkü bodrum kat Norman’ın ididir. Baskıladığı her şeyi orada dışa vurmaktadır. Büyük ihtimalle annesinin bedenini de bu kilerde -tıpkı kuşları doldurduğu gibi- doldurmaktadır. Baskıladığı her türlü ahlak dışı tutumu burada dışa vurmaktadır. Yani annesini kilere indirmesi, idin süper egoyu susturma çabasından başka bir şey değildir.
  Bu film aynı zamanda bir id ve süperego yarışıdır. Birbirlerine üstün gelme çabalarıdır. Finalde Süper ego idi yenerek benliği ele geçirir ve yıllar boyu tek bir bedende süren bu savaş sona erer.

  Alef Açılışı 2 Bölüm ile Yapıyor

  Efsane Geri Dönüyor - Seksenler

  Gisaengchung / Parasite / Parazit Filmi Üzerine