Sinema Koltuklarının Arkasındaki Felsefe

Sinema Koltuklarının Arkasındaki Felsefe

Erkan Kavas

Hiç kendinize sordunuz mu? Sinemaya film izlemeye gittiğinizde, o artık çılgın fiyatlara ulaşmış bileti aldığınızda, salona ilk girdiğinizde nereye oturmak istiyorsunuz? Ya da gözünüze ilk kestirdiğiniz ama kapılmış olan yeri bırakıp nereye geçiyorsunuz?

Önerilen Yazı : Esinemalar Android Uygulaması Yayında
Biraz uğraştık ama değdi. Kendi kaynaklarımızdan native bir şekilde android uygulamamızı java kullanarak programladık. Kısa bir test süresinden sonra. Google Play’de ufak bir sorun yaşasak da yayına aldık.

Yukarıdaki durum normal şartlarda belki birşey ifade etmez ama pik olmayan saatlerde sinemadaysanız ve filmi 3-4 kişi izleyecekse, siz kendinize bir yer ayarlayabilirsiniz. Yani kimse size neden buraya oturdun demez.

Neyse konuya dönelim, arkaya mı geçersiniz? Hani o arkanın en ortasına… Ya da salonun orta yerine mi? Hani balans ayarı yapar gibi… Ya da en önde ayakları boşluğa atar gibi mi yaparsınız? (Bazı sinemalarda en önde puf falan var.)

Ya da konuya şöyle bakalım mesela Antalya’da Cinema Pink’lerin bazılarına arka taraftan giriyorsunuz. Yani kapının hemen yanına arka sıra var. Sonra öne doğru akabiliyorsunuz. Aslında küçük salonların böyle acayip mimari sorunları da var.

Yani eski sinema modellerinde perdenin önünden birileri geçmez mesela, hep arkalardan doldururlar öne doğru. Ama şimdi tam tersi durumlar çok.

Peki film izlemeye gittiniz? Arka kısma o kuytu köşeye neden geçersiniz? Hiç unutmuyorum Capitol’de iki yeni aşığın (neden yeni olduğunu bilmiyorum) arka köşede öpüşmekten birbirlerini neredeyse boğacak olmalarına denk gelmiştim. Hatta bir kere arkadamdaki bir adamın ayakkabısı kafama çarpmıştı. Tam böyle orta sırada otururken. Ön kısımlarda pek anılarım yok, sanırım çok tercih etmediğimden…

Ama inanıyorum ki yer seçimlerinin de insan doğasında bir yeri var. Mesela ben son senelerde hep arka sıranın ortalarına geçiyorum. Ne bileyim böyle bir asillik bir guruluk veriyor adama, kendimi bir an Nuri Bilge falan hissediyorum. Hani ön sıraya otursam okulla çizgi filme gelmiş o birinci sınıf öğrencisi gibi hissederim. Ortaya otursam gri propagandanın kralı Bizimkiler’deki Tak Sedat gibi olurum. Hani orta direk modeli.

Lafı çok uzatmayayım siz hangisini seçiyorsunuz? Bir düşünün bakalım. Unutmayın soracağız.

Erkan Kavas

Yazar : Erkan Kavas

Acıların çocuğu, sinema salonlarının orta arka koltuğunun müdavimi, filmleri izlerken uyuyabilen, fransızdan italyandan her daim hoşlanan, hayata isyan etmeyen bir insan, amatör ruhun dünyadaki yansıması.

Yorumlar

Sen de Yorumla

Yorumlarınızın onaylanması için belirli kriterlere sahip olmalı, bunların en dramatik olanı yukarıda okuduğunuz yazı ile ilgili olmasıdır. Tabi bunun dışında size burada açıklayamayacağımız bazı sırlarımız var. Hangimizin yok ki?
* olan boşlukları doldurmanız gerekiyor :)