Sinema Sektöründe Gişe Kaygısı

  Günümüzde yapılan filmlerin başarıları değerlendirilirken her ne kadar bu konunun uzmanlarının görüşleri değerlendiriliyor olsa da filmlerin gişe başarılarının filmin tanıtımında ve reklamında öne çıktığı görülmektedir.

  Film sektörünü incelediğimizde oldukça eskiye gitmek gerekmektedir. Dünyada çekilen ilk sinema filmi tren istasyonu ile ilgili olarak Fransız vatandaşı Lumiere kardeşler tarafından çekilmiş ve belgesel tarzında yapılmıştır. Aslında 1895 yılında yapılan bu belgesel film, izleyenleri adeta büyülemiş hatta bunun çok büyük bir sihir olduğu düşünülmüştür.

  Yeni çıkan her sektörde olduğu gibi bu sektörde de çok hızlı gelişmeler yaşanmış ve 1902 yılında Georges Melis tarafında ilk defa senaryoya sahip olan ‘’Aya Yolculuk’’ adlı film çekilmiş ve bu film sinema tarihinin ilk sinema örneği olarak kabul edilmiştir. Daha sonra sinema sektörü ilgi çekmeye başlamış sessiz sinema ile başlayan filmler sonraki yıllarda sesli ve renkli çekilmeye başlanmış ve izleyicilerini büyülemeye devam etmiştir.

  Günümüzde gelişen teknoloji ve sinema sektörüne ayrılan oldukça yüklü bütçeler sinema filmlerinin kalitesini artırdığı gibi sinema filminden beklenen gişe hasılatı da film yapımcılarının önceliği haline gelmiştir. Bilinçli bir izleyici kitlesi sinema sektörünü yakından takip etmektedir. Filmler ile ilgili olarak; senarist, oyuncular, yönetmen, görüntü yönetmeni ve hatta efekt uzmanı dahil tüm ekibin sinema severler tarafından yakından takip edildiği bilinmekte ve bu durumun yapımcıların oldukça kaliteli filmler yapmasına neden olduğu görülmektedir.

  Dolayısı ile son zamanlarda çekilen sinema filmleri oldukça maliyetli olabilmektedir. Bunların içerisinde 400 milyon dolara kadar maliyeti olan filmler de vardır. Bunun yanı sıra bazı filmlerin 1 milyar doların üzerinde gişe hasılatı yaptığı görülmektedir. Görüldüğü gibi filmlere ayrılan bütçeler yükseldikçe yapımcılar açısından gişe hasılatı kaygısı da o derece artmaktadır. Bu zamanla kavgalara bile dönüşmüştür.

  Bu kaygı nedeniyle tüm film ekipleri sektörün en iyilerinden seçilmekte, yine hakeza teknoloji en üst düzeyde kullanılmaktadır. Film çekimi için en iyi mekânlar aranmakta ve filmin tanıtımı için henüz çekim aşamasında bile tüm sinemaseverlere dünya çapında reklamlar ile duyurulmaktadır.

  En önemli sanat dallarından biri olarak kabul edilen sinemanın bu güne kadar kaliteli sanat eserleri ortaya koyduğu ve sektöre kazandırdığı bilinmektedir. Fakat gişe kaygısı son yıllar daha da öne çıkmıştır. Umulur ki gelecek farklı olur.

  Tutunamayanlar Tuttu Mu?

  Kurtlar Vadisi Geri Dönüyor mu?

  Karakomik Filmler - 2 Arada