Sinema Sektöründe Soundtrack Nedir?

Sinema Sektöründe Soundtrack Nedir?

Anonim

İngilizce film müziği demek olan soundtrack kavramı günümüz filmleri için vazgeçilmez bir özelliği tanımlamaktadır. Film için bestelenmiş ya da filmde çalınan müzikleri ifade eden bu kavram, filmin büyüleyici atmosferini yaratmak adına oldukça önemlidir. Dünyaca ünlü pek çok film müziği bestecisi harika eserlere imza atmış, müzikleri neredeyse filmlerin önüne geçmiştir.

Önerilen Yazı : Nuh Tepesi’ne Doğru Yol Alırken
Ölüm döşeğinde bir baba, babasının son istediğini yerine getirmek için kafasında binbir sorunla yola çıkan bir oğul.

Filmlerde yer alan müzik, daha doğrusu soundtrack’ler hem anlatının işlemesine hem de günümüz seyircisinin duygularının yönlendirilmesi üzerine oldukça güçlü bir etkisi bulunmaktadır. Başka bir deyişle filmlerde kullanılan müzik ile birlikte, seyircinin nasıl tepki vereceği öngörülebilmektedir, bu yüzden bazı filmlerde çok kısık tonda olsa bile sürekli arka planda çeşitli müzikler çalmaktadır.

Esasında senaryosu kötü olan film ve dizilerde, senaryonun açıklarını kapatmak, olaya duyguları katarak daha inandırıcı kılmak adına kullanılan bu yöntem eğer yerinde kullanılırsa filmin başarısını çok üst seviyelere getirebilmektedir.

Örneğin Hitchcock’un filmlerinde müzik son derece etkin bir şekilde kullanılmış, Sapık (1960) filminde kullanılan parça ikonik bir hale bürünmüştür. Sahneye uygun olarak bestelenen müzik, izleyicinin film ile daha iyi bütünleşmesini sağlamakta, mutluluk, acı, sevinç gibi duyguları daha coşkulu bir halde yaşamasına neden olmaktadır. Müzik ile birlikte aynı zamanda uzun sahneler doldurularak, farklı görüntüler ile müzik birleşimi ile filmin süresinin de uzatılabilmektedir.

Soundtrack alanında önemli eserler verilmeye devam ederken bu alanda çok önemli kişiler yetişmeye devam etmektedir.

Anonim

Yazar : Anonim

Konuk yazarlarımız yazıyor.

Yorumlar

Sen de Yorumla

Yorumlarınızın onaylanması için belirli kriterlere sahip olmalı, bunların en dramatik olanı yukarıda okuduğunuz yazı ile ilgili olmasıdır. Tabi bunun dışında size burada açıklayamayacağımız bazı sırlarımız var. Hangimizin yok ki?
* olan boşlukları doldurmanız gerekiyor :)