Sinemada Flashback Kavramı

Sinemada Flashback Kavramı

Anonim

Sinemada sık kullanılan flashback tekniği, bir hikayeye başlarken, o öykünün daha iyi pekişmesi için kullanılmaktadır. Temel amacı dramı ve gerilimi arttırmak, izleyicinin hikayeye daha iyi adapte olmasını sağlamak olan flashback tekniği, basit olarak geriye dönüş tekniği olarak adlandırılabilir.

Önerilen Yazı : Esinemalar Android Uygulaması Yayında
Biraz uğraştık ama değdi. Kendi kaynaklarımızdan native bir şekilde android uygulamamızı java kullanarak programladık. Kısa bir test süresinden sonra. Google Play’de ufak bir sorun yaşasak da yayına aldık.

Geriye dönüş tekniği şu şekilde uygulanabilmektedir;

• Anlatıcının geçmişte kalmış olayları bir başkasına anlatması,
• Anlatıcının geçmiş olaylar hakkında rüya görmesi,
• Anlatıcının geçmişe dönük olayları tekrar düşünmesi sonucunda vardığı sonuçların izleyiciye gösterilmesi,
• Anlatıcının daha önceki yaşamına dair günlük, mektup, eşya, tanık ile karşılaşması flashback'ler için sık kullanılan yöntemlerdir.

Flashback kullanımı genelde bir hikayeyi başlatmak için tercih edilmektedir. İzleyicinin çabuk bir şekilde öyküye girmesini sağlayan bu teknik ile izleyici bir anda kendisini geçmişte bulur ve öykünün bir parçası olmaya aslında karakterin ne yaptığını anlamaya başlar. Karakterin ya da diğer yan karakterlerin nasıl olduklarını görmek için aynı zamanda da bir merak unsuru olarak kullanılan flashback, izleyiciye bu etki ile öyküye hızlı dahil olması şansı verir.

Flashbackler sık kullanıldıkları zaman ana senaryoya zarar veren bir mahiyet taşırlar ancak yerinde ve ana senaryoyu bozmayacak şekilde tercih edildiklerinde son derece yararlıdırlar, en önemli özellikleri şu şekildedir:

• Karakterin nasıl olduğunu ve neler yaşadığını anlamayı sağlama,
• Bir karakterin hikayesinin nereye evrilebileceği hakkında fikir verme,
• Karaktere daha fazla derinlik katma ve senaryonun kronolojik bir şekilde ilerlemesini sağlama,
• Merak unsuru ya da gerginlik yaratmak,
• İpuçlarını izleyicinin de çözmesini sağlamak,
• Önemli bir fikre dikkat çekmek

Bu özellikler ile flashback'ler önemli bir teknik olarak karşımıza çıkmaktadır. Pek çok film flashback tekniğini kullanır ve öykünü başına döner. Böylece mevcut hikayenin, geçmişten alınarak devam etmesi sağlanır ve o sahnelerin ayrı ayrı anlatılması yerine bir parçanın bütünü olarak bahsedilmiş olurlar.

Anonim

Yazar : Anonim

Konuk yazarlarımız yazıyor.

Yorumlar

Sen de Yorumla

Yorumlarınızın onaylanması için belirli kriterlere sahip olmalı, bunların en dramatik olanı yukarıda okuduğunuz yazı ile ilgili olmasıdır. Tabi bunun dışında size burada açıklayamayacağımız bazı sırlarımız var. Hangimizin yok ki?
* olan boşlukları doldurmanız gerekiyor :)