Sinemada Flashforward Nedir?

  Son zamanlarda etkili bir sinema tekniği olarak öne çıkan flashforward, temel anlamıyla hikayenin kronolojik sırasını bozarak, temel sıranın dışına çıkarak, ileride gerçekleşmesi muhtemel olayların gösterilmesidir.

  Başka bir deyişle karakterin ileride başına gelecek olayların, seyirciye önceden haber verilerek, o noktaya nasıl gittiğinin daha iyi anlaşılmasını sağlamaktadır. Geçmişe dönüş tekniğine göre daha zor bir uygulaması olan flashforward son zamanlarda film ve dizilerde sık olarak kullanılmaktadır.

  Flashforward yapılışı itibari ile ancak hikaye içerisinde kendisini gösterebilmektedir. Karakterin gelecekte başına gelmesi öngörülen olayların yaşanıyor gibi gösterilmesi için kullanılmaktadır.

  Bu kullanım için temel amaç izleyicide merak uyandırarak, karakterin gerçekten öyle bir yola girip giremeyeceğini merak etmesini sağlamaktır. Böylece izleyici hiçbir detayı kaçırmaz ve her detayın kendisini o alana yavaş yavaş götürdüğünü düşünür. Bu durum seyircinin dikkatli bir şekilde filmi izlemesine neden olur ve flashforward tekniği bu anlamıyla filmlere önemli bir ekstra nitelik katar. Bunun dışında flashforward farklı bir bakış açısının sunmak için de kullanılır.

  Özellikle anti – kahramanların bakış açılarının ne olduğunu ve zihinlerinin nasıl çalıştığını göstermek için tercih edilen bu yöntem sayesinde, karakter olumsuz da olsa, izleyicinin empati yaparak karaktere gittikçe sempati duyması sağlanır. (Örnek: Joker Filmi) Film tarihinde birçok yapımda eylemleri ve yaptıkları ile kötü olan karakterlerin izleyici tarafından sevilmesi, flashforward tekniği ile sağlanmıştır.

  Sokağın Çocukları ile Yola Çıkmak

  Netflix'i Uzak Mesafelerde Yaşamak - Netflix Party

  Netflix Bir Şey Deniyor #Osman