Sinemada Flashforward Nedir?

Sinemada Flashforward Nedir?

Anonim

Son zamanlarda etkili bir sinema tekniği olarak öne çıkan flashforward, temel anlamıyla hikayenin kronolojik sırasını bozarak, temel sıranın dışına çıkarak, ileride gerçekleşmesi muhtemel olayların gösterilmesidir.

Önerilen Yazı : Sinemada Flashback Kavramı
Sinemada sık kullanılan flashback tekniği, bir hikayeye başlarken, o öykünün daha iyi pekişmesi için kullanılmaktadır. Temel amacı dramı ve gerilimi arttırmak, izleyicinin hikayeye daha iyi adapte olmasını sağlamak olan flashback tekniği, basit olarak geriye dönüş tekniği olarak adlandırılabilir.

Başka bir deyişle karakterin ileride başına gelecek olayların, seyirciye önceden haber verilerek, o noktaya nasıl gittiğinin daha iyi anlaşılmasını sağlamaktadır. Geçmişe dönüş tekniğine göre daha zor bir uygulaması olan flashforward son zamanlarda film ve dizilerde sık olarak kullanılmaktadır.

Flashforward yapılışı itibari ile ancak hikaye içerisinde kendisini gösterebilmektedir. Karakterin gelecekte başına gelmesi öngörülen olayların yaşanıyor gibi gösterilmesi için kullanılmaktadır.

Bu kullanım için temel amaç izleyicide merak uyandırarak, karakterin gerçekten öyle bir yola girip giremeyeceğini merak etmesini sağlamaktır. Böylece izleyici hiçbir detayı kaçırmaz ve her detayın kendisini o alana yavaş yavaş götürdüğünü düşünür. Bu durum seyircinin dikkatli bir şekilde filmi izlemesine neden olur ve flashforward tekniği bu anlamıyla filmlere önemli bir ekstra nitelik katar. Bunun dışında flashforward farklı bir bakış açısının sunmak için de kullanılır.

Özellikle anti – kahramanların bakış açılarının ne olduğunu ve zihinlerinin nasıl çalıştığını göstermek için tercih edilen bu yöntem sayesinde, karakter olumsuz da olsa, izleyicinin empati yaparak karaktere gittikçe sempati duyması sağlanır. (Örnek: Joker Filmi) Film tarihinde birçok yapımda eylemleri ve yaptıkları ile kötü olan karakterlerin izleyici tarafından sevilmesi, flashforward tekniği ile sağlanmıştır.

Anonim

Yazar : Anonim

Konuk yazarlarımız yazıyor.

Yorumlar

Sen de Yorumla

Yorumlarınızın onaylanması için belirli kriterlere sahip olmalı, bunların en dramatik olanı yukarıda okuduğunuz yazı ile ilgili olmasıdır. Tabi bunun dışında size burada açıklayamayacağımız bazı sırlarımız var. Hangimizin yok ki?
* olan boşlukları doldurmanız gerekiyor :)