Sisteme Bir Başkaldırı : The Platform

  Düşünün dikey bir hapishane var buraya insanlar cezalarını hafifletmek için geliyor. Tabi sistemde sadece hapishanelik suçlular yok, bunun dışında buraya gelen ümidi kalmamış hastalar ve sırf test için görmek isteyenler var. İşte The Platform böyle bir film.

  Buradan sonrası filme dair ciddi spoiler içerir.

  Menşei itibariyle İspanyol bir yapım olan ve asıl ismi El hoyo olan Platform filmi, Manasıyla delik anlamına geliyor.

  Bahsedilen hapishanenin ortasındaki platformdan her gün bir yiyecek masası aşağı doğru gidiyor. Öncelikle 200 kat olarak ifade edilen hapishanenin aslında 333 kat olduğu ve her katta ikişer kişiden 666 kişi barındırdığı ortaya çıkıyor. Bilindiği üzere 666 Şeytan vb unsurların sembolü.

  Tabi sürekli dini göndermeler dışında farklı yapılara da göndermeler var. Sürekli katlar arasında geçiş yapan bir Asya’lı göçmenleri ifade ederken, televizyonu camdan atarak göçmen öldüren bir adam da onların göçmen nefretini ifade ediyor.

  Oldukça kafa karıştırıcı ve zihinleri zorlayıcı yapımda, Küp filmdeki gibi bir kapalı sistem içerisinde mücadele veriliyor.

  Filmin başrolünde Goreng (aslında futbolcu İbrahimoviç’i andırıyor), buraya diploma almak için gelirken bazı değerlendirmelerden geçiyor. Ve o değerlendirmeyi yapan hanımda daha sonra kanser tedavisinden sonuç alamayıp delikte kendine yer buluyor. Herkes deliğe gelirken yanında bir şeyler getirebiliyor. Bir de konuşmada sevdikleri yemek soruluyor. Goreng mesela bunu salyangoz olarak ifade ediyor. Daha sonra masada onu da bulacak.

  Goreng yanında Don Kişot kitap getiriyor. Hatta bazı kısımlar da bunu yoğun olarak ifade edecekler. Don Kişot hikayesinin de sınıfsal mücadele içinde çok önemli bir yeri var. Malumunuz üzerine Don Kişot hikayesinde sistem karşısında hayallerini yaşamak için uğraşıp kaybeden bir karakteri konu alır.

  Burada da Goreng bu mücadeleyi veriyor. Sonra bir çözüm bulup herkese eşit paylaşımı deniyor ama… Malesef alttakiler ile üsttekilerin farkı ortaya burada çıkıyor.

  Sonuç olarak çare “0.” kata mesaj vermek oluyor… Ve hikaye o haliyle kitlenip kalıyor.

  Sanırım Seri Cinayet Var - Cinayet Süsü

  Kültür Bakanlığı 2020 Destekleri Açıklandı

  Yol Filmi : Yarına Tek Bilet