Snowpiecer (Kar Küreyici) Eleştirisi

Snowpiecer (Kar Küreyici) Eleştirisi

Erkan Kavas

Snowpiecer konusunu aynı isim 2013 yapımı bir filmden alıyor. Büyük oranda aynı konu dizileştirilerek ve biraz da düzenlenerek Netflix üzerinden yayına alındı. Neyse lafı fazla uzatmadan, kar küreyici, dünyanın başına gelen bir felaket sonrası buzul çağına çözüm bulana kadar icat edilen ve sürekli dünyanın çevresini turlayan bir tren içinde geçiyor.

Önerilen Yazı : Aşk 101 Görücüye Çıktı
Ramazan'ın ilk günü yayına çıkan Aşk 101 dizisi ilk sezonu ile Netflix'te yayına çıktı. 8 bölümlük ilk sezon için sosyal medyada engel talepleri sürerken, lise öğrencilerinin merkezinde gezinen hikayede bazı sahneler eleştirilmeye devam edecek gibi görünüyor.

Bu tren yine platform gibi filmlerden aklımıza kazındığı şekilde bir kast sistemine sahip. 1. 2. 3'ün kategoriler ve buna artı hiç bir hakkı olmayan kuyruk vagonları ile resmen katmanlar içerisinde bir hayat barındırıyor.

Sınıf ayrımı nedeniyle zenginler ve fakirlerin ayrıştığı bu sistemde, biletliler olarak ifade edilen kısımda bir cinayet serisi ortaya çıkmaya başlıyor. Tabi bunu çözemeyen yönetim ki (kendisine Bay Wilfred deniyor) çareyi kuyruktaki eski bir polisten yardım alma da buluyor.

Cinayet bir yandan çözülürken, daha başka sorunlar ve sırların da ortaya saçıldığı görülüyor. Wilfred yani "W" firması aslında onlarca kişiyi bir hayalin içinde idare etmeye çalışıyor.

Peki bu sistemin içinde ufaktan kendini hissettiren başkaldırı nelere yol açacak? Bundan henüz haberdar değiliz, haftalık olarak (pazartesileri) yayınlanan dizide, hikaye şimdilik üstü kapalı bir şekilde direnişe doğru yol alıyor.

İyi seyirler dileriz.

Erkan Kavas

Yazar : Erkan Kavas

Acıların çocuğu, sinema salonlarının orta arka koltuğunun müdavimi, filmleri izlerken uyuyabilen, fransızdan italyandan her daim hoşlanan, hayata isyan etmeyen bir insan, amatör ruhun dünyadaki yansıması.

Yorumlar

  • Batuhan

    Batuhan

    2020-06-27

    filmini izlemiştim ilgi çekiciydi şimdi dizisinede başladım iyi gidiyor şimdilik :)

Sen de Yorumla

Yorumlarınızın onaylanması için belirli kriterlere sahip olmalı, bunların en dramatik olanı yukarıda okuduğunuz yazı ile ilgili olmasıdır. Tabi bunun dışında size burada açıklayamayacağımız bazı sırlarımız var. Hangimizin yok ki?
* olan boşlukları doldurmanız gerekiyor :)