Türk Netflix Dizisi : Bir Başkadır

  Bir süredir türk dizileri konusunda suskun olan Netflix çok farklı bir yapım ile karşımıza geldi. Ferdi Özbeğen şarkıları ile bezenmiş bir dizinin fragmanından aslında konu anlaşılmıyor. Berkun Oya'nın Masum benzeri bir model ile birbirine bağladığı karakterler tadı damakta bırakmayı başarıyor.

  Filmin ana omurgasında İstanbul'un kenar semtlerinde yaşayan bir geniş aile var. Geniş aile tanımını Meryem'i de eklediğim için yapıyorum. Yoksa +1 ile olarak da nitelendirebiliriz. Hayatlarını hoca ev ve iş şeklinde belirlemiş bir ailenin içinde aslında yıllardır örtülmüş sırlar vardır. Meryem evine gittiği adama aşıktır. Yasin evlendiği kadının tecavüzcüsünü öldürmemiş sakat bırakmış hıncını gece klüplerinde korumalık yaparak almaktadır. Ruhiye tecavüzün verdiği sıkıntılar ile bunalımda sürekli intiharın eşiğindedir.

  Hayat bu insanların sırlarını başkalarına bağlamayı psikiyatristler üzerinden yapmış. Başörtüsüne düşman bir ailenin kızı Peri'nin Meryem ile ilgilenmesi sonrası işin içine onlarca farklı karakter bağlanmıştır.

  8 bölümlük dizide, hocanın kızına verilen lezbiyenlik görevi tam Netflix isteği bir model olsa da, bunun dışında yine zengin bir adam olan Sinan'ın evin temizlikçisinin başörtüsüne mastürbasyon yapması ayrı bir Netflix ayrıntısıydı.

  Sonuç olarak durun hepiniz kardeşsiniz modunda bir dizi yapılıp, Türkiye'de aslında iç içe bir model ortaya konmuş. Olabilir daha ağır vakalar da olabilir ama, neden Netflix'in sürekli toplumun ana hatlarına dinamit koyduğuna bir anlam veremiyorum.

  Amerika'da veya Avrupa'da bir gay dizisi çekerek tepki almayabilirsiniz ama burada hocanın kızını lezbiyen vs. yaparsanız tepki alırsınız.

  Bu biraz geniş mezhep olarak nitelendiriliyor toplumda, Netflix bu adımlarla başarılı mı oluyor? Reytingleri mi artırıyor anlayamadım. Ama dediğim gibi olmuyor. Netflix böyle Türkiye'de ana bir akım olmaya çalışmıyor. Paramız var rezaletin dibine vurulım gibi bir imaj sergiliyor.

  Not: Ferdi Özbeğen'in de gay olduğunu diziden sonra öğrendim. Neden neden neden diyorum...

  The Oscars 2020 - 92. Akademi Ödülleri Verildi

  Türk İnternet Dizileri - Güncel Liste 2020

  TRT'den Büyük İş - Masumlar Apartmanı