Unorthodox #Netflix İncelemesi

Unorthodox #Netflix İncelemesi

Erkan Kavas

Dizi ana hatları itibari ile bir kadının hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. Tabi bu sefer kadın dini bir grubun pençesinde, yahudi cemaatinin içindeki sırlar ve ambargolar içinde var olma savaşını izleyebileceksiniz.

Önerilen Yazı : Helsinki'den İstanbul Olma Hayali
Hazır La casa de Papel'in 4. sezonu bitmişken ve işler ciddi anlamda karışmışken. Helsinki, fanatik taraftarı olduğu Barcelana takımının twitter kanalında canlı yayına katıldı.

Dizinin başrolünde yer alan sanatçı dünya tarafından çok bilinen bir isim değil. Shira Haas 1995 doğumlu bir israilli sanatçı. Kendisinin imdb profiline şuradan ulaşabilirsiniz. Henüz 25 yaşındaki bu sanatçı kardeşimiz mükemmel bir oyunculuk sergilemiş. Tabi ki onu Netflix'e kim ulaştırdı bilmiyoruz. Yani henüz bilmiyoruz.

Sürekli islamafobia ile beslenen Avrupa'nın içinde aslında tüm dini grupların aynı kefeye koyulduğunu görüyoruz. Fakat bir farkla, Yahudilerin hayatı sanki bir kültürel aktivite gibi gösterilmiş. Ama dizinin arka planında yaşanan dramı ve özlemleri görebiliyorsunuz.

Zorla evlendirilen, görücü usülüne benzetilen bu sistemde, hamile kalması için zorlanan bir kadın, cinselliğin ne olduğunu bilmeden sadece tariflerle ilerleyen bir hayat. Tabi bütün bunların ortasında bir kaçış hikayesi, yeniden hayat kurma çabaları ve teknoloji ile uzaktan mücadele... Gerçekten bir kadının başına gelmesi muhtemelen olan herşey 4 bölümlük minizi diziye aktarılmış.

Ama bu diziyi izledikten sonra bir Avrupalı olsam, islama bin kere teşekkür ederdim.

Ama ederler mi bilmiyorum?

Yurtdışındaki yayınlanan eleştirilerde, filmin çok abartıldığı yazılmış hatta hikayenin alındığı kişi, çok olmuş ya, ben bu kadar yaşamadım gibi bir serzenişte bulunmuş.

İşte bunların sebeplerin dizinin içinde, 4 saatinizi verin bence. Bir şans verin.

Erkan Kavas

Yazar : Erkan Kavas

Acıların çocuğu, sinema salonlarının orta arka koltuğunun müdavimi, filmleri izlerken uyuyabilen, fransızdan italyandan her daim hoşlanan, hayata isyan etmeyen bir insan, amatör ruhun dünyadaki yansıması.

Yorumlar

 • erkan

  erkan

  2020-04-22

  gerçekten değerli bilgi için teşekkürler :)

 • Can Atasever

  Can Atasever

  2020-04-22

  Geçtiğimi hafta izleyip bitirdim Unorthodox'u. Radikal Yahudi bir cemaatte yaşadığı hayattan kaçmaya çalışan genç bir kadının hikayesi, etkileyiciydi. Ek bilgi vereyim: Shira Haas, 3 yaşındayken kanser tedavisi görmeye başlamış ve bu tedavi 5 yaşına kadar sürmüş. Minyon tipli ve zayıf olmasınınn sebebi de bu.

Sen de Yorumla

Yorumlarınızın onaylanması için belirli kriterlere sahip olmalı, bunların en dramatik olanı yukarıda okuduğunuz yazı ile ilgili olmasıdır. Tabi bunun dışında size burada açıklayamayacağımız bazı sırlarımız var. Hangimizin yok ki?
* olan boşlukları doldurmanız gerekiyor :)