Upload Dizisi Konusu ve Getirdikleri

Upload Dizisi Konusu ve Getirdikleri

Erkan Kavas

Bilimkurgu alanında bir süredir black mirror tadında bir hikaye çıkmıyor. Amazon buna kulak vermiş olacak güzel bir seri ile geldi. Adı upload yani yükleme. Ölen kişiler horizon adı verilen bir sanal dünyaya yükleniyor.

Önerilen Yazı : Sinema Bileti Fiyatlarındaki Dramatik Artış
Uzun süredir sinemalara uğramayan birisi olarak yaptığım küçük bir araştırmada zaten farkında olduğum ama henüz yüzleşmemiş olduğum bir gerçek ile karşı karşıya geldim. Haliyle yüzleştik.

Tabi bu dünya kapitalist dünya gerçekleri ile dolu, Horizon denen firma veya kuruluş, buraya yüklenen kişileri içerdeki hizmetlere ödenen ücretler karşılığında misafir ediyor. Ağ içinde ios gibi güncellemeler geliyor. Karakterlerin angel adı verilen melekleri var. Onlar da bir nevi cennet usülü hizmet alıyor. Buradaki gönderme ciddi anlamda cennet temasına olmuş.

Tabi buraya düşen insanlar genellikle varlıklı, gigabyte usulü veri paketleri var. Bazı paketlerde sınırsız veriler var. Soros'un tipini andıran bir amca mesela öyle takılıyor. Kendine ait bahçe vs. Bunun dışında daha alt kısımlarda aylık 2 gbyte kotalı garibanlar var.

Firma deneysel olarak kişileri dünyaya farklı bedenlere getirmeyi planlıyor. Tabi burada Bill Gates'e falan ciddi göndermeler göreceksiniz.

Olan oluyor ve buraya düşen bir arkadaşın verileri birilerinin eline geçiyor. Tabi sonra gelişmeler üzerine ona aşık bir melek mücadele veriyor.

Gerisini anlatmadan size bırakayım gerçekten seveceksiniz.

Ryanair ve ucuz uçuş göndermesine lütfen iyi dikkat edin. Ayrıca tesla'nın otonom araçları vs. için de...

Erkan Kavas

Yazar : Erkan Kavas

Acıların çocuğu, sinema salonlarının orta arka koltuğunun müdavimi, filmleri izlerken uyuyabilen, fransızdan italyandan her daim hoşlanan, hayata isyan etmeyen bir insan, amatör ruhun dünyadaki yansıması.

Yorumlar

 • Erkan

  Erkan

  2020-06-03

  hayır dizi netflix'te yok. amazon prime'da :)

 • Said

  Said

  2020-06-03

  Netflix'de mevcut mu? Uzun zaman oldu Black Mirror'u bitireli ve tadı hala damağımda :)

Sen de Yorumla

Yorumlarınızın onaylanması için belirli kriterlere sahip olmalı, bunların en dramatik olanı yukarıda okuduğunuz yazı ile ilgili olmasıdır. Tabi bunun dışında size burada açıklayamayacağımız bazı sırlarımız var. Hangimizin yok ki?
* olan boşlukları doldurmanız gerekiyor :)